Kormányhivatali levél az eBeutaló kötelező használatáról

e-beutaló
e-beutaló

A BFKH a napokban küldtem el a következő levelet minden háziorvosnak az eBeutaló kötelező használatáról:

“Tisztelt Egészségügyi Szolgáltató!

Budapest Főváros Kormányhivatala Népegészségügyi Főosztálya (a továbbiakban: BFKH NFO) Budapest Főváros Kormányhivatala II. Kerületi Hivatala Népegészségügyi Osztály (a továbbiakban: Hivatal) részére küldte meg a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (a továbbiakban: NNGYK) NNGYK/29488-1/2025 iktatószámú, elektronikus beutaló kiállításával kapcsolatos levelét, amely a következőket alábbiakat tartalmazza.
Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatói Térben (a továbbiakban: EESZT) kiállított beutalók kiadásával kapcsolatosan több lakossági jelzés érkezett az NNGYK felé, melyek szerint az érintett egészségügyi szolgáltatók kizárólag papír alapon állítják ki a beutalókat.
A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény végrehajtásáról szóló 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Ebtv Vhr.) 4/A. § (1) bekezdése értelmében az orvos a beutalót az egészségügyi és a hozzájuk kapcsolódó személyes adatok kezeléséről és védelméről szóló törvény szerinti EESZT útján is kiállíthatja.

e-beutaló
e-beutaló

Az Ebtv Vhr. 4/A. § (1a), (1b), (2)-(5) bekezdései értelmében:
„4/A. § (1a) A beutalót az EESZT útján kell kiállítani, ha a beutalás
a) a 2. § (2) bekezdés a) vagy b) pontja – ide nem értve a fogorvos által kezdeményezett
szakkonzíliumot –,
b) a 3. § (4) bekezdés b) pontja vagy
c) a 3. § (5)–(7) bekezdése alapján történik.
(1b) Az (1a) bekezdés nem alkalmazható, ha a beutalás időpontjában az EESZT nem elérhető.
(2) Az EESZT útján kiállított beutaló esetében a beutaló orvos a beteg kérésére papíralapú igazolást állít ki a beutalóról. Az igazolás az elektronikus beutaló adattartalmát és az elektronikus beutaló EESZT azonosítóját tartalmazza vonalkódos és szövegesen olvasható formában.

(3) Az ellátást nyújtó egészségügyi szolgáltató a beutalót az EESZT útján tekinti meg és ellenőrzi, valamint az EESZT útján rögzíti az ellátás megtörténtét. Ha az adatok rögzítése bármely okból sikertelen, az ellátást nyújtó egészségügyi szolgáltató az ellátást követő 24 órán belül köteles az adatokat rögzíteni.
(3a) Az EESZT útján kiállított beutaló esetén, ha az EESZT üzemszünet vagy üzemzavar miatt nem elérhető, az ellátás a (2) bekezdés szerinti papíralapú igazolás alapján is  nyújtható. Ilyen esetben az adatok rögzítésére vonatkozó kötelezettséget az üzemszünet esetén annak végét, üzemzavar esetén annak tényleges megszűnését követő négy napon belül kell teljesíteni.
(4) A beutaló orvos a beutaló kiállításával egyidejűleg, vagy a beteg a beutaló érvényességi idején belül az EESZT erre szolgáló internetes felületén az ellátást nyújtó egészségügyi szolgáltatóhoz – ha a szolgáltatónál a technikai feltételek adottak – időpontot tud foglalni.
(5) Ha az EESZT útján kiállított beutalón javítást vagy más változtatást kell eszközölni, a beutaló orvos a beutalót a változtatás okának megjelölésével az EESZT útján visszavonja. A beutaló orvos ilyen esetben értesíti a beteget – kivéve, ha a változtatás szükségességét a beteg jelzi az orvos felé –, és gondoskodik új beutaló kiállításáról.”
Az egészségügyi szolgáltatás gyakorlásának általános feltételeiről, valamint a működési engedélyezési eljárásról szóló 96/2003. (VII.15.) Korm. rendelet alapján:
„11/A. § (1) Az EESZT csatlakozásra köteles egészségügyi szolgáltató e kötelezettségének a működési engedélye véglegessé válását követő 8 napon belül tesz eleget.
(2) Az EESZT útján adatszolgáltatásra köteles egészségügyi szolgáltató e kötelezettségének jogszabály eltérő rendelkezése hiányában a csatlakozás napjától tesz eleget. (…)
17. § (1) Az EESZT működtetője tájékoztatást nyújt az adatszolgáltatást ellenőrző egészségügyi államigazgatási szervnek az EESZT csatlakozási és adatszolgáltatási kötelezettségek teljesítéséről. Az egészségügyi államigazgatási szerv az EESZT működtetőjének adatszolgáltatása, illetve megkeresése alapján ellenőrzi a 11/A. §-ban meghatározott kötelezettségek teljesítését.”
Mindezekre tekintettel a Hivatal felhívja a fogorvosi alapellátást, háziorvosi/házi gyermekorvosi ellátást, valamint egyéb közfinanszírozott ellátást nyújtó egészségügyi szolgáltatók figyelmét arra, hogy beutalót az orvos – kivéve EESZT üzemszünet vagy üzemzavar esetét – az EESZT útján köteles kiállítani.
Az NNGYK levelében kiemeli továbbá, hogy amennyiben a beutaló kiállításakor EESZT üzemszünet vagy üzemzavar áll fenn, annak megszűnését követően négy napon belül az érintett egészségügyi szolgáltatónak rögzítési kötelezettsége van.
A Hivatal tájékoztatja továbbá, hogy a fenti kötelezettségek elmulasztása esetén – figyelemmel a közigazgatási szabályszegések szankcióiról szóló 2017. évi CXXV. törvény rendelkezéseire is – az egészségügyi hatósági és igazgatási tevékenységről szóló 1991. évi XI. törvény 13-13/A. §-aiban meghatározott jogkövetkezmények alkalmazásának van helye.

A Hivatal jelen iratot a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló 2023. évi CIII. törvény (DÁP tv.) 19. § -ára tekintettel elektronikus úton közli és felhívja a figyelmet arra, hogy a BFKH-val elektronikus úton szükséges kapcsolatot tartani (Budapest Főváros Kormányhivatala II. Kerületi Hivatala Népegészségügyi Osztály; KRID azonosító: 423544999).
A Hivatal kéri fentiek szíves tudomásul vételét és segítő együttműködését.

Tisztelettel,”