Az új “táppénz” igazolás bevezetésével kapcsolatos szabályok

Korábban írtuk: 2021.02.08: Már nem használható a rózsaszín táppénzes papír

Az új formátumú keresőképtelenségi igazolás bevezetésével kapcsolatos szabályok

2021. január 1-jétől a keresőképtelenség igazolása egységes formátumú nyomtatványon történik, amelynek elnevezése „Orvosi igazolás keresőképtelen állományról” (Kr. 5. számú melléklete). Ezzel megszűnik a korábban alkalmazott kétféle nyomtatvány: az „Orvosi igazolás a keresőképtelen (terhességi) állományba vételről” és az „Orvosi igazolás folyamatos keresőképtelenségről elnevezésű.

Már nem használható a rózsaszín táppénzes papír

A keresőképtelenség okát a 2. § (1) bekezdés a)-c) pontjában megjelölt orvos a biztosított dokumentációjában rögzíti, továbbá kiállítja az 5. számú melléklet szerinti „Orvosi Igazolás a keresőképtelen állományban tartásról” elnevezésű nyomtatványt. Ha a keresőképtelenségi állomány a 2 hetet meghaladja, a nyomtatványt legalább 2 hetenként kell kiállítani és a biztosított részére átadni. Az 5. számú melléklet szerinti igazolást az orvos munkahelyi és személyi orvosi bélyegzője olvasható lenyomatával, valamint aláírásával ellátva és a rendelő címét feltüntetve kell a beteg részére átadni.

Az új formátumú nyomtatvány egyrészt az egészségbiztosító által előállításra kerül hagyományos nyomdai úton, amely a korábbiaknak megfelelően elérhető a kormányhivatalokban. Ugyanakkor mivel ezeken a nyomtatványokon már nem szerepel sorszámozás, ezért nem kötelező a nyomdai úton előállított igazolások használata: az orvosok, egészségügyi szolgáltatók előállíthatják azt számítógépen, normál papírra kinyomtatva is (feltéve, hogy az így előállított igazolás tartalmát tekintve mindenben megfelel a nyomdai változatnak).

új formátumú keresőképtelenségi igazolás
Új formátumú keresőképtelenségi igazolás

Az új típusú igazolás kitöltésével kapcsolatban az alábbiakra szükséges felhívni a figyelmet:

1. A nyomtatvány első blokkjában a keresőképtelen biztosítottra vonatkozó adatok megadása szükséges:

– név,
– születési dátum,
– TAJ szám,
– anyja neve,
– lakcíme,
– munkaköre: az a foglalkozás, illetőleg munkakör, amelyben a biztosított dolgozik; ha a biztosított egyidejűleg több biztosítási jogviszonnyal is rendelkezik, a keresőképtelenséget mindegyik jogviszonyában külön-külön kell elbírálni, és annyi darab eredeti igazolást kell a részére kiállítani, ahány jogviszonyban keresőképtelennek minősül.

2. A nyomtatvány második blokkját kizárólag abban az esetben kell kitölteni, ha a szülő azért minősül keresőképtelennek, mert a 12 évesnél fiatalabb beteg gyermekét otthon ápolja. Ebben az esetben „X”-et kell tenni a második blokk „Gyermekápolási keresőképtelenség” elnevezésű sorában található kódkockába.

Gyermekápolási keresőképtelenség esetén a második blokkban megadni szükséges a gyermek:

– nevét,
– születési dátumát,
– TAJ számát és
– anyja nevét.

3. A harmadik blokkban kell megadni az adott biztosított keresőképtelenségére vonatkozó valamennyi releváns adatot:

– Jelen orvosi igazolással igazolt keresőképtelenség időtartama: minden esetben azt az időtartamot kell megadni, amelyre vonatkozóan a keresőképtelenség aktuálisan igazolásra kerül. Egy darab nyomtatványon legfeljebb 2 hét időtartamra igazolható a keresőképtelenség.

– Baleseti keresőképtelenség esetén a baleset napja: kizárólag abban az esetben kell kitölteni, ha a keresőképtelenség valamely balesettel van ok-okozati összefüggésben (de függetlenül attól, hogy az adott baleset üzemi balesetnek minősül-e vagy sem). Ha a balesetből kifolyólag a biztosított 2 hétnél hosszabb időn keresztül keresőképtelen (vagyis részére több orvosi igazolás is kiállításra fog kerülni), akkor valamennyi igazoláson meg kell adni a baleset napját.

– Keresőképtelenség kódja: „1”-től „9”-ig a Kr. 2. számú melléklet „Keresőképtelenség jellege” elnevezésű táblázatában szereplőknek megfelelően (2021. január 1-jétől a „6”-os kód már nem alkalmazható).

– Gyógyhelyre utalva: „X”-et kell tenni a kódkockába, ha a keresőképtelen biztosított gyógyhelyre utalására került sor.

– Kórházba utalva: „X”-et kell tenni a kódkockába, ha a keresőképtelen biztosított kórházba utalására került sor.

Folyamatos keresőképtelenség: abban az esetben kell „X”-et tenni a kódkockába, ha a „Jelen orvosi igazolással igazolt keresőképtelenség időtartama” sor „-tól” mezőjében megadott dátum későbbi, mint a keresőképtelenség kezdete. Ha a kódkockába nem kerül „X”, akkor a nyomtatvány a korábbi kezdő orvosi igazolásnak felel meg, ellenkező esetben pedig a folyamatos orvosi igazolásnak. Kódváltás esetén „X”-et kell tenni a kódkockába, ha az előző kóddal igazolt keresőképtelenség utolsó napja és a következő kóddal igazolt keresőképtelenség első napja között nincs egyetlen nap megszakítás sem (vagyis nem vált a biztosított keresőképessé).

– Fekvőbeteg: „X”-et kell tenni a kóckockába, ha a keresőképtelen biztosított fekvőbeteg.

– Járóbeteg: „X”-et kell tenni a kódkockába, ha a keresőképtelen biztosított járóbeteg.

– Kijárási idő: meg kell adni a kijárási idő napon belüli tartamát a kezdete és a vége órájának a meghatározásával.

– Visszarendelés időpontja: csak abban az esetben töltendő ki, ha a biztosított visszarendelésére kerül sor. Ebben az esetben a visszarendelés időpontját naptári dátum szerint kell megadni.

– Keresőképes: abban az esetben töltendő ki – naptári dátum szerint -, ha a biztosított az egészségi állapota javulásának következtében munkája elvégzésére már alkalmas, illetőleg, ha az általa ápolt gyermek egészségi állapota miatt további ápolást már nem igényel. Ha kódváltás történik, de a biztosított keresőképtelensége egyetlen napra sem szakad meg, úgy ezt a mezőt nem kell kitölteni.

– Felülvizsgálati lezárás: abban az esetben kell a kódkockába „X”-et tenni, ha a keresőképtelenség lezárása a keresőképtelenséget felülvizsgáló főorvos döntése alapján történt.

4. A negyedik blokkban megadott adatok igazolják a nyomtatvány hitelességét; itt kell megadni az alábbiakat:

– orvosi naplószám,
– szolgálat kódja, és
– itt kell az igazolást az orvos munkahelyi és személyi orvosi bélyegzője olvasható lenyomatával, valamint aláírásával ellátni (a rendelő címét feltüntetve).

PÉLDÁK

Az alábbiakban néhány példán keresztül bemutatjuk az „Orvosi igazolás keresőképtelen állományról” elnevezésű nyomtatvány helyes kitöltését:

a) A biztosított 2021. január 4-től 2021. január 13-ig (vagyis 2 hétnél rövidebb ideig) betegsége miatt a munkáját nem tudta ellátni. A „Jelen orvosi igazolással igazolt keresőképtelenség időtartama”-ként a 2021.01.04 – 2021.01.13. közötti időszak tüntetendő fel. A „Folyamatos keresőképtelenség” kódkocka üresen marad, a „Keresőképes” kódkockába 2021.01.14-i dátum kerül.

b) A biztosított 2021. január 4-től 2021. január 22-ig betegsége miatt a munkáját nem tudta ellátni. Tekintettel arra, hogy a keresőképtelenségi állomány a 2 hetet meghaladja, ezért részére 2 darab igazolás fog kiállításra kerülni:

– Az első igazoláson a „Jelen orvosi igazolással igazolt keresőképtelenség időtartama”-ként a 2021.01.04 – 2021.01.17. közötti időszak tüntetendő fel. A „Folyamatos keresőképtelenség” kódkocka üresen marad (hiszen ez lesz a kezdő orvosi igazolás), a „Keresőképes” kódkockába pedig nem fog dátum kerülni, mivel még fennáll a biztosított keresőképtelensége.

– A második igazoláson a „Jelen orvosi igazolással igazolt keresőképtelenség időtartama”-ként a 2021.01.18 – 2021.01.22. közötti időszak tüntetendő fel. A „Folyamatos keresőképtelenség” kódkockába „X”-et kell tenni, a „Keresőképes” kódkockába pedig 2021.01.23-i dátum kerül.

c) A biztosított 2021. január 4-től 2021. január 13-ig volt keresőképtelen, amely időszakon belül 2021. január 6-tól 2021. január 9-ig kórházban volt. Bár a keresőképtelenségi állomány a 2 hetet nem haladja meg, mivel azonban a kórházi kezelés időtartamát a kórház igazolja, ezért a biztosított részére ez esetben is 2 darab igazolás fog kiállításra kerülni:

– Az első igazoláson a „Jelen orvosi igazolással igazolt keresőképtelenség időtartama”-ként a 2021.01.04 – 2021.01.05. közötti időszak tüntetendő fel. A „Folyamatos keresőképtelenség” kódkocka üresen marad, a „Keresőképes” kódkockába nem fog dátum kerülni, a „Kórházba utalva” kódkockába viszont „X”-et kell tenni.

– A második igazoláson a „Jelen orvosi igazolással igazolt keresőképtelenség időtartama”-ként a 2021.01.10 – 2021.01.13. közötti időszak tüntetendő fel. A „Folyamatos keresőképtelenség” kódkockába „X”-et kell tenni, a „Keresőképes” kódkockába pedig 2021.01.14-i dátum kerül.

d) A biztosított 2021. január 4-től 2021. január 13-ig volt keresőképtelen, amely időszakon belül 2021. január 4-től 2021. január 6-ig kórházban volt, vagyis a keresőképtelensége kórházi ápolással kezdődött. A „Jelen orvosi igazolással igazolt keresőképtelenség időtartama”-ként a 2021.01.07 – 2021.01.13. közötti időszak tüntetendő fel. A „Folyamatos keresőképtelenség” kódkockába „X”-et kell tenni, a „Keresőképes” kódkockába pedig 2021.01.14-i dátum kerül.

e) A biztosított 2021. január 4-től 2021. január 22-ig volt keresőképtelen, amely időszakon belül a keresőképtelensége 2021. január 4-től 2021. január 10-ig „8”-as, 2021. január 11-től 2021. január 22-ig „9”-es kóddal állt fenn. A keresőképtelensége orvosszakmai szempontból folyamatosnak tekintendő, a kódváltásra tekintettel (mivel egy nyomtatványon csak egy kód tüntethető fel) azonban 2 darab igazolás fog kiállításra kerülni a biztosított részére:

– Az első igazoláson a „Jelen orvosi igazolással igazolt keresőképtelenség időtartama”-ként a 2021.01.04 – 2021.01.10. közötti időszak tüntetendő fel, „8”-as kóddal. A „Folyamatos keresőképtelenség” kódkocka üresen marad, a „Keresőképes” kódkockába pedig nem fog dátum kerülni.
– A második igazoláson a „Jelen orvosi igazolással igazolt keresőképtelenség időtartama”-ként a 2021.01.11 – 2021.01.22. közötti időszak tüntetendő fel, „9”-es kóddal. A „Folyamatos keresőképtelenség” kódkockába „X”-et kell tenni, a „Keresőképes” kódkockába pedig 2021.01.23-i dátum kerül.

A Kr. nem tartalmaz átmeneti rendelkezést az új formátumú keresőképtelenségi igazolás bevezetésével kapcsolatban, ezért a keresőképtelen állományba vételi joggal rendelkező orvosok kizárólag az új formátumú nyomtatványon igazolhatják a keresőképtelenséget. Jelen Kifizetőhelyi Tájékoztató közzétételének napjáig terjedő időszakra vonatkozó keresőképtelenség igazolására a 2021. január 1-jét megelőzően hatályos nyomtatványokat el kell fogadni, el kell bírálni a biztosítottak táppénzre (baleseti táppénzre) vonatkozó kérelmét, és a jogosultság fennállása esetén az ellátást meg kell állapítani, illetve folyósítani kell. A jelen Kifizetőhelyi Tájékoztató közzétételét követő időszakra vonatkozó keresőképtelenség esetén táppénz (baleseti táppénz) megállapítására és folyósítására csak abban az esetben kerülhet sor, ha az orvos a keresőképtelenséget az új formátumú nyomtatványon igazolja.
Az új formátumú keresőképtelenségi igazolással kapcsolatban utalni kell a Vhr. 41. § (2) bekezdésére is, amely szerint, ha a biztosított a csecsemőgondozási díjat a szülést megelőző időponttól kéri, a szülés várható időpontját a terhesállományba vételt igazoló orvosi igazolással, vagy ha a szülő nőt nem vették terhesállományba, akkor a várandósgondozási könyv másolatával kell igazolni. 2021. január 1-jét megelőzően – konkrét jogszabályi rendelkezés nélkül – az orvosok sok esetben a „régi nagy alakú” orvosi igazolást használták terhesállományba vételre. Ezzel szemben az új formátumú orvosi igazolás megnevezésében egyáltalán nem szerepel már a „(terhességi) állományba vételről” megnevezés. Ebből következően az új típusú keresőképtelenségi igazoláson kizárólag keresőképtelenség igazolható, az nem használható terhesállományba vételre vonatkozó adatok feltüntetésére.

Amennyiben a biztosított orvosától terhesállományba vételről szóló igazolás kiállítását kéri, ennek érdekében az orvosnak egy külön igazolást kell kiállítania, amelyre vonatkozóan a hatályos jogszabályok formanyomtatványt nem rendszeresítenek.

Ezen igazolásnak a következőket indokolt tartalmaznia:

– a várandós nő személyi adatai (neve, születési dátuma, tajszáma, anyja neve) és lakcíme,
– a gyermek születésének várható időpontja,
– az igazolás kiállításának dátuma,
– a kiállító szolgálat kódja, az orvos aláírása, bélyegzőlenyomata.

2) A „6”-os keresőképtelenségi kód megszüntetése [Kr. 2. sz. melléklet]

2021. január 1-jétől a Kr. 2. számú mellékletében foglalt „Keresőképtelenség jellege” megjelölésű táblázat „Terhesség-szülés miatti keresőképtelenség” megjelölésű sora hatályon kívül helyezésre került.
Ennek értelmében 2021. január 1-jétől a „6”-os kódot nem lehet alkalmazni a keresőképtelenség igazolására.

3) A keresőképtelenség felülvizsgálatának kezdeményezése [Kr. 6. § (4) bek.]

A Kr. 6. § (3) bekezdése lehetővé teszi, hogy a betegszabadság, illetve a táppénz igénybevétele alatt a munkavállaló esetén a munkáltató, közfoglalkoztatott esetén a közfoglalkoztató, illetve az állami foglalkoztatási szerv kezdeményezze a kormányhivatalnál a keresőképtelenség felülvizsgálatát.

Ezen jogintézményhez kapcsolódóan került beiktatásra a Kr. 6. §-ába egy új (4) bekezdés, amely szerint a keresőképesség felülvizsgálatának a (3) bekezdés a) és b) pontjában történő kezdeményezése esetén meg kell adni a munkavállaló, valamint közfoglalkoztatott személy nevét, születési helyét, idejét, lakcímét, anyja nevét, társadalombiztosítási azonosító jelét és a keresőképtelenség kezdetét. A kérelemnek tartalmaznia kell a munkáltató, illetve közfoglalkoztató nevét, címét, adószámát, az aláírási jogkörrel rendelkező személy nevét, valamint telefonos és postai elérhetőségét.

Forrás: Magyar Államkincstár [pdf]